donavan donavan
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

danielle spent $35 on a magazine and some notepads. if the magazine cost $3 and each notepad cost $4 then how many notepads did she buy

Respuesta :

xXPeachXx
xXPeachXx xXPeachXx
  • 02-12-2015
WORK:
$35 - $3 = $32
$32 divided by $4 = 8
ANSWER:
Danielle bought 8 notepads.
Answer Link

Otras preguntas

State whether the surface of the water in an aquarium is best modeled by a point, a line, a ray, or a plane.
x- intercept 2 and y-intercept -3. Give the answer in slope-intercept form.
Shang people used bronze to ______ A . Create oracle bones B. Craft vessels C. Create crowns for their kings D. Built temple decorations
In which two locations do tropical cyclones occur?
can yall plz help me with his I do not get it????
The economy of a country has shown signs of overheating, such as high inflation rates. The government decides to implement fiscal policy. Which action should it
How did the goals of the crusades change over the years
Read the excerpt from Irving’s "The Mysterious Stranger." His eyes rolled upwards, until nothing but the whites were visible; his hands were clasped together,
Why building human capital starts as early as elementary school?
Why did it take six years before Florida became a state? How was the conflict solved?