daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

The republics of the USSR declared themselves: satellites counties independent countries a federation
Generally speaking, the ______ articles and amendments are listed first. most important most revised most challenged most basic
What fraction that is less than 1/6
What did rich men wear in the 1600s?
Analyze the ways in which farmers and industrial workers responded to industrialization in the Gilded Age (1865-1900).
What is the source of the oxygen released into the air as a product of photosynthesis?
What is the main theme of this sonnet? A. the grief for loved ones killed in war B. the futility and waste of human life in war C. the mixed feelings of victori
Need help! Which was a major accomplishment of the ancient people under the Shang Dynasty's rule?
which of the following is a true statement? A. All squares are rectangles B. All rectangles are squares C. All rhombuses are squares
Which statement below best describes Cincinnatus and Julius Caesar? A. Both men put the welfare of the Roman Republic above their own personal success and both