MsBrydson MsBrydson
  • 02-02-2016
  • Mathematics
contestada

Britta brought some carrots and apples for $24.80. A carrot and apple cost $0.90 altogether. She brought more carrots than apples. The cost of extra number of carrots was $6.80. How many apples did Britta buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-02-2016
the extra cost of the apples and the carrots is 5 dollors  and 90 cent

Answer Link

Otras preguntas

if f(x) = x to the 3rd power minus 2x to the 2nd power, what expression is equivalent to f(i)
x^2/49+y^2/36=1 How far from the center are the foci located?
how old where you 7 years ago I was 3
Match the nutrients to their sources. beans turkey olive oil legumes nuts Proteins Carbs Fats
I need major help with #2 and #3. Those are main concerns. If #5 could be done as well I’d appreciate it. It’s on Circles
(Apex) perception falls to the ground and eventually ends up in the ocean. which of the following is the most direct way for the water to get from the soil to t
Is my answer correct?? If not, please help correct me!
The following are examples of advances made during the Mesolithic Era, except____. a. Pottery c. Fishing nets b. Bows & Arrows d. Canoes
is there gonna be another gremlins movies ?
Questions for managing quality