vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements about fat-soluble vitamins are TRUE? A. Fat-soluble vitamins need fat to be present to be absorbed. B. Vitamin C is an example
Solve the system of equations [tex]\left \{ {{y=15x + 9} \atop {y=12x - 20}} \right.[/tex]
(4³)² simplified can anyone help​
How do mycorrhizae influence plants?
According to a family-oriented lobbying group, there is too much crude language and violence on television. Forty-two percent of the programs they screened had
-2x2 - x + 7 +x2 +4x-5
QUESTION 7 of 10: Which is NOT one of the five steps in conducting market research? ОООО a) Apply for government funding b) Identify problem c) Obtain data d) C
During morning rounds, the client diagnosed with schizophrenia tells the nurse, "I know you are conspiring with my spouse to keep me locked away." Which stateme
The sum of any two consecutive prime numbers is also prime true or false
What was “taught” at the shop meetings during the shirtwaist strike?