Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The primary system that allows voters to register or change their party registration on election day is known as a(n) ________.
help me plz answering this ​
Today the regulation of campaign finances in Texas is limited to the requirement that all candidates and PACs file reports with the _________.
A rock that has deformed ____ under stress keeps its new shape when the stress is released.
I need help plzanswer Q2 and Q4​
kendra takes bread to her two frends' shouses every week. She takes 3 times the amount to Judy as she does lynn. combined, she takes them 12 loafs. how much d
37 Which of the following is a positive way of dealing with stress? Avoiding people you know • Getting some exercise Trying to forget the stress Driving to the
Given the function ƒ(x) = 3x + 5, find ƒ(4) and x such that ƒ(x) = 38. Select one: A. 17; 11 B. 20; 13 C. 12; 15 D. 24; 9
help!! i have been getting my answers wrong all day
Lynn rents a luxury car at the Edmonton Internacional Airport. She wants a nice vehicle for her 3 day trip. She figures she will put on about 400 km during the