awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

A proton travels with a speed of 4.2×106 m/s at an angle of 30◦ west of north. A magnetic field of 2.5 T points to the north. Find the magnitude of the magnetic
Why did the estates general of 1789 end in failure?
How does Rome transform from a farming to a fighting civilization?
A pie is cut into 9 equal pieces. If all but 3 pieces are eaten, how of the pie remains?
While soils are an important part of the global carbon cycle, they are not a part of the nitrogen and sulfur cycles. True or false ?
Apply the distributive property to simplify the expression. -7(4x-3)
What are the coordinates of the midpoint of the segment whose endpoints are J(3, -1) and K(9, 5)? A. (1, 2) B. (3, 2) C. (3, 3) D. (6, 2)
what is 30 / 20 as a percentage​
How could you write 4/8 as a percent without dividing​
What was firmly established in the supreme court case of Marbury V Madison? A. The system of checks and balances. B. The presidential power of veto legislatio