spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

The cost of living last year went up 7%. Fortunately, Alice Swanson got a 7% raise in her salary from last year. This year she's earning $42,805. How much did s
The cost for n students to attend a workshop is 7n+12 dollars. What is the cost,in dollars for  students to attend?
What number is halfway between 3000 and 4000
Write the number that matches the clues My number has 2 hundreds. The tens digit is 9 more than the ones digit
What is the definition of popular press source?
Solve proportions 13/25 = p/100
can someone help me on this question! please! :)Evaluate the formula V= BH/3; B = 36 in.² and h = 11 in.
Solve the equation for y.4x – 5y = 9
I'm inside the path I'm a difference of two numbers outside the paths what number am I
how do you solve: 4 + |k + 1| <15