chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

Which list shows the numbers in order from least to greatest? 1.38, 137 , 1.4
What is 7.5 as a fraction in simplest form?
is it true that the Crusades caused Europeans to become interested in goods from foreign lands?
A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.
solve this problem find four consecutive intergers whos sum is 114 written out
English 11 A exam? connections?
Find the coordinates of the point Q on the X-axis which lies on the perpendicular bisector of the line joining the points A ( -5, -2) and B (4, -2). Name the ty
“The following report presents the results of our laboratory tests, which support the conclusion that our new treatment for acne is safe and effective with mini
Who revolted in November 1917 in Petrograd and took power from the Provisional Government? Question 10 options: A. Mensheviks, led by Stalin and Petrosky
A warehouse received 250 orders in april, and 300 orders in may. what was the percentage of increase in orders from april to may?