jazzy1l jazzy1l
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

grapes were priced at 3 pounds for$5.28 what was the priced per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2017
the answer would have to be 1.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2017
It was priced at 1.76 per pound. What I did was divided 5.28 by 3 and got 1.76. :) Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

On a coordinate plane, solid circles appear at the following points: (negative 3, 2), (negative 3, 3), (1, 4), (1, negative 4), (2, negative 4), (2, negative 2)
Europeans settled the North American continent gradually. First, colonists created settlements along the East Coast. Once these were well established, people be
Type the correct answer in the box. Spell all words correctly. Identify the art of advertising that the given scenario portrays. Jim is renovating his boutique.
circle the odd one out. give reason for your choice​
Find the length of the following curve. If you have a​ grapher, you may want to graph the curve to see what it looks like. y=1/27((9x^2)+(6))^3/2 ,from x=3 to x
What was the government unable to do under the Articles of Confederation?
Select the correct answer. This system of equations relates the ticket price, in dollars, for seats in the silver (x) and gold (y) sections at a rock concert. x
Which type of data would be best displayed in a dot plot. (Help fast)
Olive has raised $3,428 to buy toothpaste to place in care packages. Each tube costs $2. Abut how many tubes of toothpaste can she buy? Choose the best estimate
Can you help me please? I need this ASAP